Hugh Hefner, themeluesi i revistës ndërkombëtare për të rriturit Playboy, ka vdekur dje shtëpinë e tij në Los Anxhelos, në moshën 91 vjeçare.

Playboy Enterprises tha se ai vdiq në mënyrë paqësore në shtëpi, nga shkaqe natyrore.

Hefner themeloi Playboy në vitin 1953 me 600 dollarë të veta dhe e krijoi revistën në një perandori multimilionësh, argëtuese që në kulmin e viteve 1970 përfshinte shfaqje televizive, një festival xhazi dhe një varg Playboy Clubs, kamarierët e koktelit të cilët mbanin veshët e lepurit në kokë, simboli i Playboy.

Playboy u bë revista më e shitur e burrave në botë, duke shitur shtatë milionë kopje në muaj në kulmin e saj.

Cooper Hefner, djali i tij, tha se ai do të jetë një mungesë e madhe për të.

Ai u shpreh se ndihet krenar për jetën e jashtëzakonshme dhe ndikuese të babait të tij si një pionier i mediad dhe kulturorës dhe e quajti atë një avokat për fjalën e lirë, të drejtat civile dhe lirinë seksuale.

Revista njihet edhe për tekstet serioze autoriale dhe karrikaturat, duke lënë hapësirë për shkrimtarin për shkrimtarë si  Sole Below, Vladimir Nabokov, Arthur Clark and Margaret Atwood.

Shperndaje